Jak to funguje?

Naše Lightsticky (čti lajtstyky) používají potápěči, milovníci kempování nebo jsou používány pro dekoraci a k zábavě (+ kostýmové party, bezpečnostní osvětlení...).

Lightstick je plastová trubička (tuba, tyčka), která má v sobě skleněnou ampulku. Pro použití lightstick ohnete, čímž se rozlomí skleněná ampulka. Toto umožní kapalinám, které byly uvnitř skleněné ampulky, smísit se s těmi, které jsou v plastové trubičce. Jakmile se látky smísí, přichází na řadu reakce. Reakce uvolní světlo a lightstick svítí.

Chemická reakce uvolňuje energii

Jednou formou energie je světlo. Některé chemické reakce uvolňují energii; chemická reakce uvnitř lightsticku uvolní energii v podobě světla. Světlo vzniklé takovouto reakcí se nazývá chemiluminescence.

Přestože reakce, která uvolňuje světlo, není způsobena teplem a nemusí teplo vytvářet, stupeň na kterém se reakce objevuje, je ovlivňován teplotou. Pokud umístíte lightstick do studeného prostředí (např. mrazáku), chemická reakce se zpomalí. Když bude lighstick chladný, uvolní se méně světla, ale lightstick vydrží mnohem déle. Pokud naopak umístíte lightstick do horkého prostředí, chemická reakce se urychlí. Lightstick bude svítit mnohem jasněji, ale také se rychleji "unaví".

Co je obsaženo?

Lighstick se skládá ze tří částí. Aby vzniklo světlo, je zapotřebí dvou kapalin, které budou reagovat a fluorescenčního barviva, které přijme energii a přemění ji ve světlo. Přestože existuje více návodů na lightsticky, běžný komerční lighstick používá roztok vodíkového peroxidu, který je izolován od roztoku phenyl oxalate ester spolu s fluorescenčním barvivem. Výslednou barvu lightsticku, která vzniká po smíchání dvou chemických roztoků, určuje barva fluorescenčního barviva. Základní východisko reakce je to, že reakce mezi dvěma chemikáliemi uvolní dostatečné množství energie, aby vybudila elektrony ve fluorescenčním barvivu. Tím elektrony přeskočí na vyšší energickou hladinu a následně spadnou zpět, čímž vznikne světlo.

Jak dlouho lightstick svítí?

Záleží na typu a poměru náplní. Lightstick.cz nabízí kompletní sortiment, kde lze najít jak 5 minutové tak i 12 hodinové typy. Obecně nelze přesnou dobu určit proto se na lightstickách vyznačuje tzv. minimální doba. Ta určije dobu po kterou bude lightstick svítit za všech podmínek.

Je lightstick pouze na jedno použití?

Ano, lightstick je pouze na jedno použití, ve chvíli kdy se spustí chemická reakce ji lze pouze zpomalit nízkou teplotou.

Na jakou vzdálenost jsou lightsticky vidět?

Více jak 500 metrů, nejlépe je vidět zelená barva.

Jak dlouho můžu lightstick skladovat?

Nebojte se, lightsticky Vám vydrží dlouho schované v šuplíku (jak doma, tak v autě). Naše lightsticky mají skladovatelnost 2 roky. Jelikož lightsticky neskladujeme dlouho můžete mít jistotu, že Vám opravdu vydrží dlouho připravené k akci. Ale proč lightsticky skladovat, když je s nimi taková zábava. :)

Potřebujete poradit?
+420 775 44 33 09
+420 775 44 33 90